ZAŁOŻENIA KOMENDANTA NA ZŁAZ

Stopień zrealizowania wszystkich powyższych założeń będziesz mógł zweryfikować w ewaluacji pozłazowej, by realnie ocenić to wydarzenie i jego przebieg. Mamy nadzieję, że uda nam się sprostać wysoko powieszonej poprzeczce i nie zawieść Cię w związku z tegorocznym Złazem!

CEL PRZEWODNI POSTAWIONY KOMENDZIE ZŁAZU

Zbadanie poziomu skuteczności wychowawczej w Organizacji Harcerzy mierzonego poprzez zdobywanie stopni i znalezienie systemowych narzędzi na jego poprawę.

Komendant Złazu w konsultacji z Główną Kwaterą

PROGRAM MERYTORYCZNY ZŁAZU

badanie

konferencje

WEBINARY

ścieżki

narzędzie

BADANIE WEWNĄTRZ ORGANIZACJI

Chcemy, aby Złaz nie tylko podejmował tematy ważne dla naszej Organizacji, ale realnie odpowiadał na jej potrzeby. Nie chcemy, aby podejście do wybranego tematu było oparte o przekonania jednego, czy nawet kilku instruktorów, którzy odpowiadają za przygotowanie złazowego programu, ale aby każdy instruktor naszej Organizacji mógł się wypowiedzieć w sprawie, tym samym realnie wpływając na ostateczny kształt Złazu. Jedyną znaną nam skuteczną drogą do osiągnięcia tego założenia jest przeprowadzenie badania docierając z nim do każdego krańcaPolski, gdzie tylko biją ZHRowe serca!

Z tego powodu przygotowaliśmy (naszym zdaniem) wyczerpującą temat ankietę, przy pomocy której każdy instruktor może się wypowiedzieć w temacie wszystkich nas dotykającym. Aby nie zamykać się jedynie na realia naszej bieżącej rzeczywistości, o wypełnienie ankiety nie prosimy jedynie aktualnych drużynowych, ale i pozostałych czynnych instruktorów oraz osoby, które w przeszłości prowadziły u nas drużyny.

Obszerność ankiety pozwala nie tylko kompleksowo spojrzeć na temat, ale i skutecznie zestawić porównywalne wewnątrz Organizacji dane.

KONFERENCJE W CHORĄGWIACH

zrezygnowaliśmy z wymagania ich przeprowadzenia - tylko dla chętnych chorągwi

Opracowane przez nas dane uzyskane dzięki przeprowadzonemu w Organizacji badaniu, staną się bazą informacji, z którą konkretnie można pracować nie tylko przygotowując sam program Złazu, ale i konfrontując te dane w lokalnych środowiskach instruktorskich. Właśnie dlatego, w ramach jednego z kroków przygotowujących do Złazu, chcemy zaprosić chorągwie do wewnętrznego przepracowania zebranych przez nas odpowiedzi instruktorów działających w danych chorągwiach.

W ramach weekendowych, czy choćby kilkugodzinnych konferencji wewnątrz chorągwi – czy to prowadzonych na żywo, czy też zdalnie (decyzja należy do poszczególnych komchorów) – każda z chorągwi powinna opracować własne propozycje konkretnych narzędzi, czy innych lokalnych rozwiązań dla zdiagnozowanych u siebie i w Organizacji w ramach badania problemów.

Wypracowane przez chorągwie propozycje staną się jedną z baz omawianych podczas Złazu, by wspólnymi siłami znaleźć optymalne rozwiązania poprawiające poziom skuteczności wychowawczej w Organizacji Harcerzy.

PRZEDZŁAZOWE WEBINARY

Ponieważ Złaz ma określone i w teorii nierozciągalne ograniczenia czasowe, chcemy maksymalnie wykorzystać nasze spotkanie na konstruktywne dyskusje i prace warsztatowe, przekuwające teorię w praktykę. Zależy nam jednak, byśmy wszyscy podchodzili do tematu stopni z możliwie uwspólnionym poziomem wiedzy i świadomości.

Właśnie dlatego – zestawiając te dwa wspomniane aspekty – chcemy przeprowadzić kilka przedzłazowych webinarów, dla których przyjęliśmy kilka poniższych założeń:

  • przed każdym z webinarów będzie można przesyłać pytania, na które prelegenci postarają się odpowiedzieć w ramach spotkania,
  • zdalnie uczestniczyć w webinarach, w tym zadawać pytania na bieżąco, będą mogli zgłoszeni na Złaz uczestniczy,
  • webinary będą nagrywane i dostępne dla wszystkich uczestników Złazu w formie podcastów,
  • każdy uczestnik Złazu powinien zapoznać się z treścią wszystkich webinarów przedzłazowych przed rozpoczęciem jego stacjonarnej części.

Każde z zakładanych spotkań (26, 27, 28 października oraz 2, 3, 4, listopada), planowo odbywać się będzie w godzinach 20:30-22:00, według poniższego schematu:

  • 20:30-21:20 – wykład,
  • 21:20-21:30 – krótka przerwa (dostosowana długością do sytuacji),
  • 21:30-22:00 – Q&A (pytania i odpowiedzi).

ŚCIEŻKI ZŁAZOWE

Wiemy już, że na Złazie dostępne będą dwie ścieżki programowe, podzielone wewnętrznie na kilka bloków programowych.

Głównymi ścieżkami będą:

  • ścieżka harcerska – stopnie od młodzika do ćwika,
  • ścieżka wędrownicza – stopnie HO i HR,
  • ścieżka zuchowa celowo została 'pominięta’, ponieważ Wydział Zuchowy sugeruje, by instruktorzy działający w gromadach wzięli udział w programie ścieżki wędrowniczej, bo to właśnie stopnie HO i HR powinny być zdobywane przez wodzów i ich przybocznych.

Poniżej rozpisaliśmy poszczególne bloki programowe rozpisane na obie ścieżki – każdy z nich pokrótce opisując.

PRZYGOTOWANIE NARZĘDZIA

Podczas Złazu wypracowane zostaną konkretne wytyczne dla zespołu zajmującego się przygotowaniem narzędzia mającego na celu usprawnienie podnoszenia poziomu skuteczności wychowawczej mierzonej w zdobywanych przez harcerzy stopniach. Ten zespół oczywiście jeszcze nie istnieje, ale wiedz, że i Ty będziesz mógł ubiegać się o uczestniczenie w jego pozłazowych pracach nad wspomnianym narzędziem.

Podczas Złazu bowiem będziemy kompletować tę grupę, która będzie odpowiedzialna za opracowanie i opublikowanie efektów pracy uczestników Złazu oraz swojej pracy pozłazowej do końca maja 2023 roku. Termin ten zakłada margines czasu, podczas którego drużynowi będą mogli wdrażać prototypową wersję gotowego narzędzia jeszcze przed letnimi obozami.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ ZŁAZOWYCH

PRZED-ZŁAZOWY

  • PRZEDŁUŻONY DO 12 WRZEŚNIA! 03.07-10.09 – badanie poziomu skuteczności wychowawczej przy użyciu internetowej ankiety,
  • PRZEŁOŻONY NA 28 WRZEŚNIA! 25.09 – opublikowanie tytułów poszczególnych bloków złazowych,
  • 03.07-10.10 – zapisy na Złaz,
  • 01.10-30.10 – konferencje chorągwi, analizujące stan i możliwości jego poprawy w oparciu o wyniki przeprowadzonego badania przedzłazowego,
  • 01.10-05.11 – przedzłazowe wykłady online

ZŁAZOWY

Poniżej przedstawiamy wstępny harmonogram zajęć i aktywności planowanych na czas spotkania w ramach tegorocznego Złazu. Ponieważ czynimy to z dużym wyprzedzeniem czasowym, zastrzegamy sobie prawo do aktualizowania i wprowadzania zmian w planie. Chcemy jednak, byście wiedzieli jaka jest nasza wizja Złazu i co chcielibyśmy w jego ramach przeprowadzić.

PO-ZŁAZOWY

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy wyżej w odniesieniu do narzędzia pozłazowego, podtrzymujemy, że wyniki naszych prac zostaną opublikowane do końca maja 2023 roku. Oczywiście jest to najpóźniejszy zakładany przez nas termin, natomiast jeżeli uda nam się wszystko prawidłowo opracować wcześniej, to nie będziemy zwlekać z ich publikacją, by instruktorzy mogli możliwie szybko wcielać narzędzie w życie swoich jednostek.

aktualności złazowe:

sprawdź, czy nic nie przegapiłeś